KURGUSAL EDEBİYATTA MİMARLIK

96
“KURGUSAL EDEBİYATTA MİMARLIK”

“KURGUSAL EDEBİYATTA MİMARLIK”

(ARCHITECTURE IN FICTIONAL LITERATURE) KİTABI
BENTHAM BOOKS’TAN ÇIKTI

Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan ve Yazar-Mimar Hikmet Temel Akarsu tarafından hazırlanan “Kurgusal Edebiyatta Mimarlık” (Architecture in Fictional Literature) kitabı, ağırlıkla akademik dünyaya yayın yapan BENTHAM BOOKS tarafından yayınlandı.  Kitapta dünya edebiyatının başyapıtlarından seçilmiş 28 eserde mimarlık sanatının nasıl ele alındığı incelenmektedir. Akademisyen, mimar ve yazarlar tarafından kaleme alınan kitap bölümlerinde geleceğin şehirlerini ve yaşam alanlarını düzenlemek, zenginleştirmek ve daha yaşanabilir kılmak için edebiyatın önemli eserlerinin vizyonlarından yararlanılmaya çalışılmaktadır.

“Kurgusal Edebiyatta Mimarlık”, 21. Yüzyılda giderek tekdüzeleşen ve ruhunu kaybeden yaşam alanlarına farklı bir bilinçle yaklaşmak ve mimarlık sanatına yeni bir bakış açısı getirmek amacıyla hazırlanmış bir kitaptır. Günümüzdeki mimarlık sanatı, eğitimi, kültürü ve uygulamaları giderek birer mühendislik uygulamalarına dönüşmüş ve “mutluluk arayışı” nın en önemli unsurlarından biri olan mimarlık sanatı insana ait değerlerden uzaklaşmıştır. Bu kitap aracılığıyla, edebiyatın büyük eserlerinden ilham alarak farklı bir mimarlık anlayışına ve eğitimine ulaşabilmek için kapılar açılmaya çalışılmıştır.

Aşağıdaki linkte kitap hakkında ayrıntılı bilgiyi; katkıda bulunan yazarları, kitabın bölümlerini ve sunuş yazılarını bulabilirsiniz.

https://benthambooks.com/book/9789815036008/

Önceki İçerik“GERÇEK NEREDE?”
Sonraki İçerik“Edebiyatta Mimarlık” Unutturmama Adına Hatıralar Ormanının Yolunu Tuttu

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz