Hişt Hişt!

497
Hişt Hişt

Yazarımız Korkut Akın’ın filmi
Hişt Hişt!

Berlin Film Festivali’ne katılan 685 yapım arasında büyük ödüle aday 23 film arasına girmeyi başaran sinema eleştirmeni, TV program yapımcısı, şair, yazar, fikir insanı Korkut Akın’ın “Hişt Hişt!” isimli kısafilmi büyük ilgi görmüştü.

Bu akşam (24 Nisan akşamı), youtube üzerinden yayınlanacak MukavemetTV’de Sezai Sarıoğlu’nun “Terspektifler” programında izlenebilecek. https://www.youtube.com/watch?v=1Uux6XyAvbI

Büyük hikâyeci Sait Faik’in, ünü sınırlarımızı da aşmış “Hişt Hişt” öyküsü, sinemacıların hedefidir. Alabildiğine görsel ama bir o kadar da zor çekilecek bir öyküdür. Sinemacılar isterler, ama Korkut Akın, “Hişt Hişt”i çekti.

Korkut Akın
Korkut Akın

Yıllar önce, bir televizyon projesi olarak çekilen ve TRT2’de yayımlanan “Hişt Hişt”, arşivlerin silinmesi kararı sonrası TRT’den kaçırıldı ve izlenmeye açıldı.

1992’de İzmir Karşıyaka Belediyesi İnsan Hakları Kısafilm Yarışması’nda mansiyon kazanan film, bir sonraki yıl, Berlin Film Festivali’ne kabul edildi.

Festivale katılan 685 film arasında büyük ödüle aday 23 film arasına firen “Hişt Hişt!” epey de ilgi çekti. Korkut Akın, o günü şöyle anımsıyor: “Hepsi cam gibi pırıl pırıl filmlerdi izlediklerimiz. Berlin Film Festivali’nde büyük ödül adayı filmlere yakışır netlikte ve güzellikte… Sıra Hişt Hişt!e geldiğinde önce bir hışırtı sardı salonu. Kopyanın kopyası filmin jenerasyon kaybı gerçekten büyüktü. Biraz grenli (kumlu) olsa da izlendi. Ara verilip de dışarı çıkıldığında, önceki filmlere olmayan bir durum söz konusuydu, herkes birbirine hişt hişt diyordu… Güvenim gelmişti yerine. Sonraki film biraz geç başladı. Arkalardan gelen bir hişt hişt sesi, o filmin tüm dramatik yapısını bozmuştu.”

Korkut Akın’ın İFSAK Büyük Ödülünü kazanan “Voli” ile birlikte, Orhon Murat Arıburnu Ödülü kazanan “Hayat Ne Tatlı” ve Repaş tarafından “Gelincik” kısafilmine verilen 10. yıl ödüllü kısafilmleri var. Akın, Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Televizyon Programı ödülünü “Nâzım Hikmet’i, Türkiye’de hareketli görüntüsü ve sesiyle ekrana getirdiği “İstanbul Sayfaları” ile kazanmıştı. Korkut Akın’ın, bir de özellikle kamera arkası çalışanlarının durumunu irdeleyen, “Yerli Dizi Yersiz Uzun” adlı kitabı var.

Korkut Akın, ayrıca hiç postayla gönderilmeyen, sadece elden dağıtılan yeni yıl kartları yapıp dağıtıyor. Bu yıl kırkıncı yılı olacak kartlarının sergilenebilmesi için çalışıyor şimdilerde…

Önceki İçerikDünyamızı aydınlatan, çocuklarımızın gülüşleridir
Sonraki İçerikVe Oscar’ın kazananları belli oldu

1 Yorum

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz