Sözleri Damıtmak Yaşamı Damıtmaktır

142
Sözleri Damıtmak Yaşamı Damıtmaktır

Sözleri Damıtmak Yaşamı Damıtmaktır

Sevgili Kamil Abim,

Yazdığınız bu kocaman kitabı imzalayıp bana verdiniz, bu benim için büyük mutluluktu. Yanınızdan ayrılıp eve gelene kadar sadece 712 sayfa olduğunu okudum. Büyük emek dedim. Hemen açıp okumak için aceleyle eve geldim, gelişi güzel karıştırdım; çok büyük araştırma, derleme ve bunları boy sırasına dizmek, kitap haline getirip okuyucuya sunmak kolay olmamıştır, çok yıllarını almıştır dedim. Başucumuzda bulunması gereken bir başvuru kitabı; uğraşına, sabrına, eline, emeğine sağlık diyorum.

Sakla samanı gelir zamanı

İnsanların yaşamları boyunca başlarından geçenlerden edindikleri tecrübeler sonucunda ortaya çıkan sözcük dizileri     “Atasözleri” adı altında ortaya çıkmış ve bugüne taşınmıştır.  “Sakla samanı gelir zamanı” gibi zamanı geldikçe konuşmalarımız arasında söylediğimizde konuşmalarımız daha bir anlam kazanır ve anlatım kolaylaşır.

Arka Kapak

Şeytan günah işleteceği zaman, günahı kutsal bir kılıfa sokmakla işe başlar. Shakespeare’nin söylediği bu özlü söz günümüze ne kadar da uyuyor.

Sokrates öğretmenlere der ki, öğrencilerinize bir şey öğretmeyin onların düşünmelerini sağlayın, çünkü onlar düşünmeğe başlarsa zaten kendi çabalarıyla öğrenirler… ve çaba sonucu öğrenilen bilgi, en kalıcı bilgi olur asla silinmez…!

Bütün düşünürler yukarıdaki örneklerde olduğu gibi öğütleyerek eğitir, eğiterek düşündürür, düşündürerek doğru yolu buldurur, doğru yolu buldurarak avutur, avutarak eğlendirirler.

Damıtık Sözler

Atasözlerinin yanı sıra bizim söz ve düşünce zenginliğimiz olan özdeyişler, özlü sözler vardır. Sözleri Damıtmak Yaşamı Damıtmaktır kitabında yazar özdeyişler ve özlü sözleri içine alan “damıtık sözler” diye kullanmış.

Damıtık sözler bir düşüncenin yazar ve düşünürlerin elinde usunda ayrıntılardan ayıklanarak ortaya çıkan kalıcı sözlerdir. İşte bunlar yazarlara yol gösterir, ufuk açar yazılan kitaba okunurluk kazandırdığı gibi düşündürür de başarının sırrı da buradadır bana göre…

Bir insan, onu tanıyan en son kişi öldüğünde ölürmüş. Bana göre sen bu kitabınla bu kuralın dışındasın çünkü büyük zamanını, büyük emeğini, büyük araştırmanı kanıtlayan bu başvuru kitabınla sen dünya durdukça duracak ve seni sonsuza dek yaşatacaktır.

Neboş 21

  • Sözleri Damıtmak Yaşamı Damıtmaktır
  • Kamil Aksoy
  • Arion Kitabevi
Önceki İçerik1. Türkiye Sinoloji ve Çin Araştırmaları Sempozyumu
Sonraki İçerikHaftanın Kitabı: Yolsuzluğun İcadı

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz