“Yerli Dizi Yersiz Uzun” üzerine

137
Yerli Dizi Yersiz Uzun

“Yerli Dizi Yersiz Uzun” üzerine

Sevgili Korkut Akın,

“Yerli dizi yersiz uzun” başlıklı yüksek lisans tez çalışması kitabını dikkatle ve çok büyük bir zevkle okudum. Eline emeğine sağlık. Mutluluk duydum teşekkür ediyorum.

70’li yıllarda televizyon ülkemize geldiğinde çok ilgi çekmişti. Sinema artık evimize gelecekti, para vermeden eğlenecektik.

Televizyona sahip olan kişilerin evine komşu, akraba, eş dost doluşur seyrederdik. Tabii ki gelen misafire ikramda bulunan ev sahipleri sahip oldukları televizyonu layıkıyla seyredemediklerinden laf ederek surat asarlardı. Gitsen bir dert, gitmesen üzüntü…

Anımsayamıyorum her halde taksit yoktu o zamanlar da ki alım gücümüz de az olduğundan bir televizyona sahip olmak için yollar arıyorduk. Biz üç arkadaş her ay birimize alalım diye anlaştık ve öyle de yaptık.

Televizyona sahip olan evlerde kumanda kavgası başladı; kumanda kimdeyse emir onda… kimi futbol seyretmek ister, kimi haberleri kaçırmak istemez ama ortak bir yönümüz var oda diziler…

Keyifle ve de evcek seyrettiğimiz dizileri kaçırmak istemezdik; hem birlikte seyrediyorduk, yorumlarken de konuşma fırsatı doğuyordu. Çünkü televizyona sahip olunca sosyal hayat yara aldı, herkes sessizce izledi, akşam gezmelerinde bile konuşulmuyordu… Kanalların ve yapımcıların çok para kazanmak isteği artınca da TV programlarının ve dizilerin kalitesi düştü, diziler uzatıldı, reklamlar çoğaldı. Televizyon da önemini yitirdi.

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış misali, taşın ağacımızı yediği gibi reklamlarda dizileri yedi.

~Neboş, 7 Şubat 2021~

Önceki İçerikYaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Evren Akaltun seçti
Sonraki İçerikÜnlü Ressamdan Tarihi Roman: Kafdağı’nın Ateşi

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz