Türkiye Diasporasına YTB’den Ödüllü Yarışma

25
ytb

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türk diasporasının Türkçe yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak, Türkçe’nin her alanda doğru ve yaygın olarak kullanılmasını teşvik etmek amacıyla toplam para ödülünün 120 Bin TL olacağı “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenleyeceğini bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama ve yarışmaya katılım koşulları aşağıda:

2020 YTB Türkçe Ödülleri Yarışması

YTB, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkçe yetkinlikleri ile ifade kabiliyetlerini artırmak ve Türk diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımları teşvik etmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor. Farklı alanlarda ilan edilecek programla birlikte Türkçe’nin doğru, düzgün ve yaygın olarak kullanılması hususunda bir farkındalık oluşması hedefleniyor.

YTB Türkçe Ödülleri yarışması öykü, şiir, deneme ve kitap desteği olmak üzere 4 ayrı kategori altında düzenlenecek ve her kategori için ayrı bir seçici kurul oluşturulacak. Seçici kurulun esas alacağı değerlendirme kriterleri arasında; Türkçenin doğru ve etkili kullanımı, dil ve imla kurulları, özgünlük ile üslup olacak.  Ayrıca yarışmada yer alacak eserin, Türk Diaspora edebiyat üretimini artırması ve bu türe yönelik yeni açılımlar kazandırması da değerlendirme açısından önem taşıyor. Öykü, şiir ve deneme kategorisinde dereceye giren adaylara, birincilik ödülü olarak 15 bin TL, ikincilik ödülü olarak 10 bin TL, üçüncülük ödülü olarak ise 7.500 TL verilecek. Bunun yanında ise seçilen bir esere 7.500 TL jüri özel ödülü verilecek. Kitap desteği kategorisinde ise ilk 10’a giren eser sahiplerine telif ve basım desteği olarak 20 bin TL’ye kadar destek sağlanacak.

Bununla birlikte tüm kategorilerde ilk 10’a giren yarışmacılara YTB Türk Edebiyatı Kitap Seti hediye edilecek olup YTB Yazarlık Akademisi Programına ücretsiz olarak katılma imkânı sunulacak.

BAŞVURULAR 17 MAYIS 2020 TARİHİNDE SON BULUYOR

YARIŞMA TAKVİMİ:

  • Başvuru Tarihleri: 25 Şubat 2020- 17 Mayıs 2020
  • Teknik Değerlendirme: 17 Mayıs -31 Mayıs 2020
  • Seçici Kurul Değerlendirmesi: 1 Haziran – 30 Haziran 2020
  • Kazananların İlanı: 13 Temmuz 2020
  • Ödül Töreni: Tarih ve yer bilgisi www.ytb.gov.trde ilan edilecektir.

Yarışmaya katılmak isteyen vatandaşlarımız eserlerini istenilen belgelerle birlikte YTB tarafından ilan edilen başvuru süreleri içerisinde elektronik posta yoluyla (turkceodulleri@ytb.gov.tr) iletmeleri gerekiyor. Yarışmaya ilişkin başvuru formu ve şartname www.ytb.gov.tr adresinden indirilebilecek. Başvuru süreci içerisinde gönderilmeyen eserler yarışmaya kabul edilmeyecek.

Önceki İçerikAydın Muhiti Eve Kapandı Bolşoy Balelerini İzliyor…
Sonraki İçerikÖldüğünde Henüz 41 Yaşındaydı Sabahattin Ali

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz