Rakamlar ve

176
Rakamlar ve -Hayvanlar, Küçük Canlılar, Taşıtlar, Büyük Taşıtlar-

Rakamlar ve

-Hayvanlar, Küçük Canlılar, Taşıtlar, Büyük Taşıtlar-
İletişim Çocuk Kitapları Dizisi

Küçükken başlar hayat boyu karşımıza çıkar: Matematik önemlidir. Doğrudur, gerçekten de önemlidir, ama ona o önemi veren bir ders, etkinlik, öğretmen gösterebilir misiniz? Madem o kadar önemli ve belirleyici, siz de o değeri gösterin/verin matematiğe…

Matematiğin çok keyifli, çok eğlenceli, hayatın her alanı ve her anı için gerekli olduğunu söyleyenler, onu hayatın içinde değil, alabildiğine dışında tuttukları için hemen hepimiz nefret ederiz rakamlardan, sayılardan, matematiğin tüm aşamalarından. (Bu arada, laf aramızda, sayı ile rakam arasındaki farkı, ilkokul öğrencilerini dışarıda tutun, anne babalar bile bilemiyorlar, itiraf ediyorum ben de yeni öğrendim.)

“Hepimiz ve çevremizdeki her şey rakamlardan oluşuyor. Gerçekten… Bak, 2 elimiz, 10 parmağımız var… 9 saat uyku, 15 hikaye kitabı, 12 kalem… Kaç yaşında mıyım? 1 dakika düşünmem lazım!” diye başlıyor kitaplarımız… Çok keyifli.

Önce görmek gerek

Şu ünlü Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) son sıralarda yer almamızın nedeni sevdiremediğimiz matematik ve gerekliliğini eğitimcilere de anlatamamamız olabilir. Bakanlık ve ilgililer başka işlerle uğraşınca, grafiker arkadaşımız Murat Celep sıvamış kolları; 5 yaş ve üzeri için bir dizi kitap tasarlamış… rakamlardan resimler oluşturmuş. Müthiş güzel.

Bir araya gelerek belli bir hayvan, taşıt, küçük canlı oluşturan rakamlar heyecanı da körüklüyor beraberinde… Rakamlardan oluşanın ne olduğuna bakıyoruz önce, küçük ipuçları verilmiş. Rakamlardan oluşmuş hayvanın (küçük canlının veya büyük küçük taşıtın) ne olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Çocuğun doğruya yönlendirilmesi için bir de soru var yanında… Bir de önemlisi, onunla ilgili kendisine yönelik (genel kültür diyelim mi) sorusu eklenmiş. Yetti mi? Tabii ki, hayır! Bir de rakamların toplamını yazmak gerekiyor yandaki kutucuğa…

Rakamları toplarken, ister istemez dikkatinizi de topluyorsunuz, çünkü görüntüyü oluşturan bir rakamı gözden kaçırabilirsiniz. Aman dikkat! Her sayfa ayrı bir renkte, her rakam resmi tamamlayacak işlevde ve farklı büyüklükte.

Okulların, Bakan tarafından nitelikli, niteliksiz diye ayrıma tabi tutulduğu bu günlerde, savaşın etkisinden de kurtulmalarını sağlamak için en önemli gereçlerimizden biri kitap. Oynarken eğitmek, eğitirken oynatmak Murat Celep’in başarısı. Çocuklarınızın, sizin yaşadıklarınızı yaşamaması, daha başarılı olması için, tam zamanı… Tatil de bir fırsat, birlikte oynamanız için.

  • Rakamlar ve – (Hayvanlar, Küçük Canlılar, Taşıtlar, Büyük Taşıtlar…)
  • Murat Celep
  • Çocuk kitapları dizisi
  • İletişim Yayınları
  • 32 s.

24.01.2018

Önceki İçerikGünün Kitabı: Varoluşun Keşfi
Sonraki İçerikGünün Kitabı: Varoluşçu Psikoterapi

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz