Abdullah Nefes’e Veda

30
Abdullah Nefes

Abdullah Nefes’e Veda

Şair-yazar, yayıncı Abdullah Nefes kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Uzun yıllar TYS’nin Ankara Temsilciliğini yapan Abdullah Nefes, 1941 Çankırı-Ilgaz doğumluydu.                Ankara DTCF ve Hukuk Fakültesinde eğitim gören Abdullah Nefes yaşamı boyunca örgütlü mücadele içerisinde yer almış bir yazardı.

12 Mart Darbesinden sonra tutuklanmış 3 yıl cezaevinde kalmıştı. Pek çok derginin kuruluşunda yer almış, Ser ve Ekim Yayınevlerini kurmuştu.

Çeşitli yayınevlerinde yöneticilik yapan Abdullah Nefes, “Sürgün” başlıklı kitabı ile 1980 yılı Akademi Kitabevi Başarı Ödülünü kazanmıştı. Nedir ki Ömür, Yolcu, Bahar Kışkırtması, Dört ×100=Dörtlükler şiir kitaplarının adıydı. Deniz-Hüseyin -Yusuf: İdam Kararı Tutanakları, 68 Yargılıyor, Tene Dokunmak başlıklı araştırma ve derleme  kitapları olan Abdullah Nefes, Dimitrov’un Faşizme Karşı Birleşik Cephe başta olmak üzere pek çok kitabın yayıncısıydı. Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yöneticilik yapan Abdullah Nefes sol partilerde yöneticilik yapmıştı.

Son olarak TKP üyesi olan yazarımızın ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.


~TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI~

Önceki İçerikArter’de Devam Eden “Dinleyen Gözler İçin Sergisi”nin Kitabı Yayınlandı
Sonraki İçerikUlus Modern Kültür ve Sanat Merkezi Ulusal Mimarlık Yarışması

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz